Tunisien - från Kartago till Star Wars
Länder som besöks
Välj din avgång
Avreseort väljer du när du anger dina personuppgifter i nästa steg.
Tunisien - från Kartago till Star Wars
Från den kornblå kusten vid Sidi Bou Said till Saharas silkesmjuka sanddyner bjuder vi på en resa genom Tunisiens hela spektrum – antikens storverk, myllrande medinor, grönskande oliv- och vinlandskap samt oasernas stilla magi. Vi utforskar mäktiga ruiner i Kartago och Dougga, smakar nypressad olivolja på familjegårdar, bor under stjärnhimlen bland Timbaines gyllene dyner och färdas genom filmiska ökenkulisser där både Star Wars och The English Patient spelats in. Längs vägen möter vi berbertraditioner, troglodytbostäder och färgstarka basarer, men hinner också koppla av med bad i Medelhavet på exotiska ön Djerba.
Följ med från Bardomuseets mosaikprakt och El Jems kolossala amfiteater, via saltöknens spegelvärld till en solvarm vingård. Variationen och upplevelserna sker bortom allfarvägarna i ett land så nära, men samtidigt långt borta och ännu oupptäckt.
Resfakta och pris
- Dag 1 Ankomst Tunis
- Dag 2 Tunis och Kartago
- Dag 3 Oliver och världsarv
- Dag 4 Kairouan, kakor och Sbeitla
- Dag 5 Bergsoaser och filmiska landskap
- Dag 6 Saltöken och Saharanatt
- Dag 7 Troglodyter och berberkultur
- Dag 8 Från Star Wars till Djerba
- Dag 9 Öliv och avkoppling
- Dag 10 Via El Jem och Sousse
- Dag 11 Hammamet med vin
- Dag 12 Hemresa & hemkomst
- –
- –
Allt detta ingår:
- Flyg från Stockholm inkl. alla skatter. Avresa från Göteborg och Köpenhamn möjligt mot tillägg (meddela oss vid bokning)
- Investering i klimatpositiva projekt, läs mer här.
- Svensk färdledning och lokala engelskspråkiga guider
- Alla transporter
- Del i dubbelrum
- Halvpension i snitt
- Aktiviteter och inträden till sevärdheter enligt program
- Dricks till chaufförer och guider
- Skriftlig information
Vad ingår inte i resans pris?
- Övriga måltider, dryck
Resväg
Färdledare
Våra resor leds av en svensktalande färdledare med specialkunskaper om just den region dit resan går. Nedan presenterar vi några av våra experter.
-
Niklas Kämpargård
Fotograf, skribent, sjuksköterska och friluftsfantast. Niklas arbetar med utbildning inom krisberedskap, odling och hållbart resande samt leder resor både i Sverige och Afrika. Niklas har skrivit bland annat böckerna "Svemester - så reser du smart och hållbart i Sverige” samt "Lev som en bonde - 100 sätt att klara sig själv"
-
Merit Gabriel
Merit är född och uppvuxen i Stockholm med egyptisk far och svensk mor. Hon har bott i Kairo och Paris, pratar flytande franska och arabiska och har en fil kand i egyptologi och arabiska. Sedan 80-talet har hon arbetat som färdledare, främst i Egypten, Frankrike, Italien och Jordanien men även i många andra länder. Hon har också arbetat på Medelhavsmuseet.
Kontaktperson
-
Viktoria Backlund Reseproducent Afrika
Viktoria började i resebranschen 2001 efter studier i sociologi och medie- och kommunikationsvetenskap. Hennes intresse för Afrika väcktes när hon reste på sin första safari i norra Tanzania kort därefter. Efter det har färden gått till många av länderna söder om Sahara och hon tröttnar aldrig på att upptäcka nya områden. Viktoria har arbetat med resor till stora delar av världen men har sedan 2012 specialiserat sig på Afrika.
viktoria@varldensresor.se