Saudiarabien från karavaner till skyskrapor
Välj din avgång
Avreseort väljer du när du anger dina personuppgifter i nästa steg.
Kommer snart
Datum och pris för denna resa är inte satta ännu.
Landet som var bäst känt för islams heliga städer Mecka och Medina har öppnat upp för utländska besökare, släppt på några av sina strikta restriktioner och bjuder nu på en rik mosaik av forntida arv, naturliga underverk och modernitet.
Saudiarabien har varierat landskap och även om större delen av landet är öken, finns här gröna berg, Röda havets vackra stränder och palmkantade oaser. Med djupa rötter i århundraden av traditioner nu strävar landet mot framtiden genom sitt Vision 2030-initiativ. Det är ett projekt som kommer att diversifiera landets ekonomi och minska beroendet av oljan. Det blir flera ambitiösa projekt – en futuristisk stad som reser sig ur sanden, utveckling i Röda havet som sätter på kartan orörda skärgårdar, en tåglinje som genomkorsar halvön och allt detta ger kungariket ett nytt ansikte.
Vår resa börjar i det kosmopolitiska Jeddah med promenader längs Cornichen och genom slingrande gränder i de ljuvliga gamla kvarteren. Vi tar det supermoderna tåget och bor en natt i Medina. Vi kommer till det storslagna Mada'in Saleh med spektakulära lämningar från förislamisk period, gör nedslag i Qassim-oasen och avslutar resan i Riyadh som med sina glasskyskrapor ligger i stark kontrast med medeltida borg av sand och lera.
Resfakta och pris
Allt detta ingår:
- Flyg från Stockholm (avresa från Göteborg eller Köpenhamn på förfrågan)
- Investering i klimatpositiva projekt, läs mer här.
- Svensk färdledning
- Lokala engelsktalande guider
- Del i dubbelrum på hotell av bra turiststandard. Reser du ensam kan du välja att boka enkelrum mot pristillägg eller att boka del i dubbelrum. Blir det ojämnt antal resenärer står vi i så fall för den extra kostnad det innebär med enkelrum (gäller alltid vid bokning tidigare än 60 dagar före avresa, därefter på förfrågan)
- Alla utflykter och aktiviteter beskrivna i programmet bl a stadspromenader i Jeddah oh Riyadh, utflykten till Taif, lämningar i Al Ula, kamelmarkand i Qassim oasen mm.
- Alla transfers och transporter med egen hyrd buss
- Tåg från Jeddah till Medina
- Frukost och lunch alla dagar (2-12)
- Avskedsmiddag i Riyadh
- Skriftlig deltagarinformation
- Dricks till lokala guider
Detta ingår inte:
- Övriga måltider inte nämnda ovan
- Egna utgifter
- Visum till Saudiarabien
Kontaktperson
-
Anna Mnatsakanova Reseproducent Asien och Europa
Anna är född och uppvuxen i Georgien men efter att ha bott i Sverige i många år kallar hon Stockholm för sitt hem. Hon är ursprungligen lärare men har jobbat som reseproducent och färdledare de senaste tjugo åren. Att upptäcka världen, konfronteras med olika kulturer, bryta språkbarriärer och även prova nya kök har blivit hennes sätt att leva. Anna är välberest och har en bred portfölj av resor med ansvar för Sydostasien, Centralasien, Balkan, Kaukasus, Iran mm. När hon tar paus från långväga resor väljer hon något av sina smultronställen i Italien, fräschar upp sitt italienska och låter sig inspireras av skönheten. Anna fördelar arbetet mellan kontoret och att leda resor.
anna@varldensresor.se