Inför resan
På den här sidan hittar du information inför din resa. Cirka två månader före avresa publicerar vi praktiska tips, flyg-båt- och tågtider, deltagarlista mm. Biljetter och avreseinformation kommer senast tio dagar före avresa. Varje gång vi har lagt upp nya information här så får du ett mejl av oss.
Avreseinformation Uppdaterad 2023-05-26
Hej!
Vi har nu äntligen fått avresetid från Stockholms Central på tisdag 30 maj. Litteraturtåget avgår kl 08.17 mot Avesta Krylbo. Vi vet inte vilket spår det blir så ni tittar på stora avgångstavlan där det står skrivet Litteraturtåget samt Avesta Krylbo. Tåget kommer inte att kunna stanna i Uppsala på vägen upp.
Det är inte någon gemensam samling på perrongen utan du kliver ombord på tåget och hittar din plats. Efter avgång kommer färdledarna runt och hälsar.
Vid ankomst Avesta/Krylbo är det en busstransfer till Verket/Avesta Art.
Vi har i skrivande stund inte några tider för de efterföljande dagarna. Trafikverket jobbar nu äntligen med vår tidtabell och resterande tider kommer senare.
Kontakt färdledare under resan:
Jörgen Fredriksson, 073-571 68 48
Elin Ishihara, 0761-67 08 00
Återstår för mig att återigen önska en riktigt trevlig resa!
Vänliga hälsningar,
Charlotte Lööf
Reseproducent
Charlotte@varldensresor.se
Tel 08-669 55 25
Avreseinformation Publicerat 2023-05-23
Hej!
Nu är det snart dags för avresa med Litteraturtåget! Vi är 60 resenärer plus färdledare och författare. Vi som kommer att jobba ombord och med alla arrangemang kring resan ser fram emot detta litterära äventyr med er.
Du finner din sittplats samt gruppindelning uppladdad under Min bokning och Resehandlingar. Det blir 2 grupper för luncher och föreläsning ombord på tåget, samt 4 grupper på guidningar i Tällberg och Mårbacka. Vi vill be er att respektera gruppindelningen då vi har informerat om specialkost enligt grupperna.
Avgång från Stockholm Central bekräftad. Övriga tider fortsatt preliminära.
30 maj
08.17 Avgång från Stockholm Central
10.24 Ankomst till Avesta Krylbo
12.15 Avgång från Avesta
13.50 Ankomst till Tällberg
31 maj
12.00 Avfärd från Tällberg
14.00 Ankomst till Grythyttan
1 juni
09.00 Avfärd från Grythyttan
Tåget går via Kil där ni byter bana mot Sunne (annat lok)
12.00 Ankomst till Sunne
2 juni
12.30 Tåg från Karlstad
13.50 Avstigning i Hallsberg
16.00 Ankomst Stockholm
Vid ombordstigning:
Vi vet inte förrän bara någon timme innan tågets ankomst till Stockholm vilken perrong vi blir tilldelade. Därför är det viktigt att du själv tittar på avgångstavlan i stora hallen på Stockholm Central med destination Avesta och går till rätt perrong. Det finns 2 sittvagnar, 2 restaurangvagnar samt en vagn för föreläsning.
När det gäller den första lunchen ombord börjar grupp A att äta efter att vi besökt Avesta Art. Därefter grupp B. Måltidsgrupperna kommer sedan att rulla på under resan så att det inte alltid är samma grupp som börjar att äta. Vi har räknat med ca 50 minuter för lunch per grupp.
Färdledare med från Världens Resor:
Elin och Jörgen kommer att kliva på i Stockholm och finns tillgängliga på telefon om ni behöver nå oss innan avresan. Ni som har andra avreseorter ber vi att kontakta oss så att vi vet att ni kommit med från respektive station.
Kontakt färdledare under resan endast:
Jörgen Fredriksson, 073-571 68 48
Elin Ishihara, 0761-67 08 00
Återstår bara att önska en riktigt trevlig resa!
Vänliga hälsningar,
Charlotte Lööf
En resplan skall alltid ses som preliminär. En utflykt kan behöva byta tidpunkt med en annan p.g.a. omständigheter som t.ex väder, transportförändringar eller dylikt. Förändringar kan också ske p.g.a. spontana stopp eller utflykter längs vägen om något nytt och spännande dyker upp. Färdledaren informerar fortlöpande.
Deltagarinformation Publicerat 2023-04-04
Hej!
Om ca två månader är det dags för resan Litteraturtåget den 30 maj - 2 juni. Ni är 57 deltagare anmälda.
Ciceron på resan är Marianne Rundström
Folkkär journalist, programledare och föreläsare. Numera kan hon även titulera sig som författare. 2016 kom hennes debutbok, Passé, de ofrivilliga pensionärerna, som väckte stor uppmärksamhet. Hon har ett stort kulturintresse och har bland annat suttit i Augustprisjuryn.
Från Norstedts deltar Katarina Lindell och Lina Sjögren:
Katarina Lindell
Katarina har haft glädjen att jobba med sin hobby i många år på Norstedts. Bland det roligaste hon har gjort har varit att skapa Litteraturtåget tillsammans med Världens resor. Som kommunikationsansvarig på Norstedts förlag har hon i många år jobbat med allt från skönlitteratur till böcker om trädgård. Det är även ett stort privat intresse och nu längtar hon till den spirande våren.
Lina Sjögren
Lina är kommunikationsansvarig på Norstedts förlag. Har arbetat i flera år med att inspirera och sprida läsande som får henne att hoppa upp tidigt varje morgon. Och fåglarna, för Lina är även en hängiven fågelskådare och har rest över land och hav för att få se speciella fåglar i världen.
Läser just nu: Edith Södergrans poesi och två nya biografier om henne (En annan Edith av Nina Ulmaja och Världen är min av Eira Sillanpää och Agneta Rahikainen)
Favoritfågel som synts i Sverige: Baltimoretripual
Färdledare på resan blir Jörgen Fredriksson och Elin Ishihara:
Jörgen Fredriksson
Jörgen är en av grundarna till Världens Resor och har lett massor av resor på många ställen på jorden. Han har ett starkt kulturintresse och har bland annat studerat litteraturvetenskap.
Elin Ishihara
Elin är halvjapanska och har varit i Japan oräkneliga gånger sedan barnsben. Kulturen, människorna, maten, kontrasterna, estetiken, vänligheten… det finns mycket att älska med detta land! Elin producerar även resor till bl.a. Indonesien, Nord- & Sydkorea, Tyskland, Schweiz, Sverige och Norge.
Tågtider
Vi har lämnat in önskemål till Trafikverket som sedan tar beslut om olika slot-tider och scheman och vi väntar på exakta tider för tågets avgång och ankomst. Uppdatering kommer när vi har fått ett besked från dem. Vi siktar på påstigning i Stockholm kl. 8.30 den 30 maj och ankomst till Stockholm kl. 16.00 den 2 juni, men vänligen observera att tiderna fortfarande är preliminära. Det blir även påstigning i Uppsala ca kl 9.15 och avstigning i Hallsberg ca 13.50.
Uppdatering av personuppgifter
För denna resa behöver vi endast ert födelsedatum, närmast anhörig med kontaktuppgifter samt om ni har några matrestriktioner. Gå in på sidan Min bokning i menyn ovan och uppdatera dessa uppgifter. Vänligen fyll i dem snarast. På denna sida kan du även slutbetala din resa.
Deltagarlista
Stockholm
Köllner Larsson, Monica
Lybäck, Monica
Sörlin, Solveig
Wikman, Olov
Wiberg, Peråke
Wiberg, Lena
Bengtsson, Ingela
Berntler, Lena
Svensson, Christina
Ingevik, Barbro
Sundelöf, Anita
Domeij, Ingrid
Pettersson, Edit Christina Viktoria
Mosander, Ingalill
Ström, Karin
Lundgren, Maude
Jarnhammar, Lars
Jarnhammar, Bittan
Lindholm, Maud
Skoglund, Karin
Sunden, Lars-Olof
Sunden Ramberg, Anita Cecilia
Nyberg, Ulrika
Johansson, Mats Olof Gunnar
Johansson, Karin Elisabeth
Bengtsson, Lena
Bengtsson, Petter
Knutsson, Karin Charlott
Jungenäs, Gunilla
Hansson, Inger
Karlsson, Gunnar
Johansson, Carin
Wallander, Mari-Ann
Mattson, Ann-Sofie
Nicou, Kristina
Skarne, Kerstin
Hernander, Anne-Marie
Grönkvist, Gunilla
Svensson, Sven Axel
Rasmusson, Bodil
Björk Ericsson, Kerstin
Selander, Gudrun
Malmberg, Ingrid Christina
FrunkLind, Eva
Menckel, Ewa
Sjöberg, Åsa
Johansson, Yvonne
Mollenkopf, Bernd
Mollenkopf, Hildur
Jennerot, Katarina
Gross, Peter
Gross, Carin
Zeijlon, Birgitta
Ytterberg, Carita
Bengtsson, Bo
Nordlund, Göran
Nordlund, Constance
Uggla, Cathrine
Bryngelsson, Lena
Fluur, Gunilla
Längst ner på denna sida finner ni en färdplan, kontaktlista med alla hotell samt en litteraturlista. Om det är något dokument ni vill ha i pappersform kan ni meddela oss detta så skickar vi det till er.
Ca tio dagar före avresa kommer du att få ett avresemeddelande via e-post där vi bland annat skickar ut info om platsnummer på tåget.
Jag önskar er en fin tur på Litteraturtåget!
Vänliga hälsningar,
Charlotte Lööf
Reseproducent Norden
Charlotte@varldensresor.se
Tel 08-669 55 25
-
Här har vi samlat information kring tåg, packning mm.
-
Här hittar du namn och adresser till boenden under resan samt kontaktuppgifter till Världens Resor.
-
Här hittar du resplanen som pdf.
-
Här hittar du tips på skönlitteratur och faktaböcker.
-
Här hittar du fina erbjudanden och rabatter från våra partners, endast för dig som resenär hos Världens Resor.
-
Är du rätt försäkrad? Här hittar du information om avbeställningsskydd samt reseförsäkring.