Nya Skagerak - konst och arkitektur

Länder som besöks

Det här är ett exempel på en skräddarsydd resa som vi hoppas kan inspirera. Hör av dig till oss med just era önskemål!

Jag vill bli kontaktad
Stäng

Fråga oss om resan

08-669 55 25 info@varldensresor.se

På ett bräde prickar vi in de senaste och mest spännande konsthändelserna i Skandinavien - det internationellt prisbelönta konstmuséet Kunstsilo i norska Kristiansand, ljuskonstnären James Turrells enorma The Dome som invigs i sommar på världsklassmuséet ARoS i danska Århus och så Lars Lerins norska nysatsning i pittoreska kuststaden Kragerö. Lägg så till några av Danmarks häftigaste arkitektoniska landmärken som Vågen och Olafur Eliassons Fjordhus i Vejle samt Alvar Aaltos Kunsten och Utzon Center i Åhlborg. För att ankra våra moderna upplevelser kryddar vi med besök till Edvard Munchs eget hus och ateljé vid Oslofjordens kant, i saltstänkta konstnärskolonins Skagen med sin oändliga horisont, till historiska knutpunkten Jellinge - känt som "Danmarks dopattest" och till drottningens skulpturpark i Marselisborg. Välkommen på en storslagen resa med fantastiska intryck som tar tempen på några av Skandinaviens största kultursatsningar! 

Resfakta och pris

  1. Dag 1 Kragerö
  2. Dag 2 Kristiansand
  3. Dag 3 Skagen
  4. Dag 4 Aalborg
  5. Dag 5 Jellinge och Vejle
  6. Dag 6 Århus
  7. Dag 7 Göteborg

Allt detta ingår:

  • Tåg Stockholm-Oslo, Göteborg - Stockholm (vi gör avdrag för dig som vill resa på egen hand till Oslo och/eller hem från Göteborg)
  • Hyrd buss i Norge dag 1 och 2, i Danmark dag 3, 4, 5 och 7
  • Båt från Kristansand till Hirtshals, samt från Frederikshavn till Göteborg.
  • 6 nätter del i dubbelrum inkl frukost. Reser du ensam kan du välja att boka enkelrum mot pristillägg eller att boka del i dubbelrum. Blir det ojämnt antal resenärer står vi i så fall för den extra kostnad det innebär med enkelrum (gäller alltid vid bokning tidigare än 60 dagar före avresa, därefter på förfrågan).
  • Färdledare under hela resan
  • Halvpension (frukost samt lunch eller middag)
  • Inträde Lars Lerins konsthall i Kragerö, James Turrells "The Dome" i Århus
  • Guidad tur på Kunstsilo i Kristiansand, Skagen Museum, Kunsten i Aalborg, Jellingemonumenten i Jellinge, Fjordenhus i Vejle, ARoS i Århus.
  • Investering i klimatpositiva projekt, läs mer här.

Vad ingår inte i resans pris?

Måltider och dryck som ej nämns ovan
* Om du vill påbörja resan i Oslo drar vi av 500 kr och avsluta resan i Göteborg ytterligare 400 kr.

Resplan

Visa hela resplanen