Expedition Sierra Leone
Länder som besöks
Följ med på ett äkta västafrikanskt äventyr till Sierra Leone, en av Afrikas mer okända och samtidigt en av världens fattigaste nationer. Landet bjuder på dramatiska kontraster – från gyllene stränder och tät regnskog till historiska platser och ett rikt kulturliv. Här handlar resan inte om lyx, utan om äkta upplevelser och genuina möten med lokalbefolkningen.
Under denna expedition får du utforska små fiskebyar, lära dig om slavhandelns påverkan på ön Bunce, besöka en diamantgruva och följa det rika fågellivet i mangroveskogarna. Vi besöker huvudstaden Freetown, känd för sina kreolska influenser, och Tacugamas schimpanscenter, där bevarande och forskning står i centrum.
Transporter och boende är mycket enkla, standarden är långt ifrån lyxig, och det är en resa som kräver ett öppet sinne och flexibilitet – men också ger möjlighet att upptäcka platser och situationer som sällan nås av vanliga turister. Vi reser i en liten grupp med svensktalande färdledare, vilket ger smidighet och möjlighet att anpassa programmet efter vad vi kan uppleva just där och då.
Det här är en resa för dig som vill ha ett äventyr på riktigt – där det exotiska möter det oförutsägbara, och där upplevelserna är starka, direkta och äkta. Avslutningen på resan ger möjlighet för intryck att sjunka in och samtidigt en välbehövlig stund av vila, men huvudsakligen är detta en expedition där du får möta Sierra Leone på riktigt.
Resfakta och pris
- Dag 1 Avresa och ankomst
- Dag 2 Konakridie
- Dag 3 Bunce Island
- Dag 4 Tasso Island
- Dag 5 Freetown
- Dag 6 Tacugama Chimpanzee Sanctuary
- Dag 7 Makeni
- Dag 8 Rogbonko
- Dag 9-10 Diamanternas Koidu
- Dag 11-13 Tokeh Beach vid havet
- Dag 14 Hemkomst
- –
- –
Allt detta ingår:
- Flyg från Stockholm inkl. alla skatter. Avresa från Göteborg och Köpenhamn möjligt mot tillägg (meddela oss vid bokning)
- Investering i klimatpositiva projekt, läs mer här.
- Svensk färdledning och lokala engelskspråkiga guider
- Alla transporter
- Del i dubbelrum på hotell
- Måltider: 12 frukost, 8 luncher och 9 middagar
- Övriga aktiviteter och inträden till sevärdheter enligt programmet
- Dricks till chaufförer och guider
- Skriftlig information
Vad ingår inte i resans pris?
- Måltider ej nämnda ovan eller i program samt all måltidsdryck
- Visum till Sierra Leone (ca 80 USD)
- Flygplatsavgifter i Sierra Leone vid ankomst/avresa (2*25 USD f.n.)
Resväg
Färdledare
Våra resor leds av en svensktalande färdledare med specialkunskaper om just den region dit resan går. Nedan presenterar vi några av våra experter.
-
Niklas Kämpargård
Fotograf, skribent, sjuksköterska och friluftsfantast. Niklas arbetar med utbildning inom krisberedskap, odling och hållbart resande samt leder resor både i Sverige och Afrika. Niklas har skrivit bland annat böckerna "Svemester - så reser du smart och hållbart i Sverige” samt "Lev som en bonde - 100 sätt att klara sig själv"
Kontaktperson
-
Viktoria Backlund Reseproducent Afrika
Viktoria började i resebranschen 2001 efter studier i sociologi och medie- och kommunikationsvetenskap. Hennes intresse för Afrika väcktes när hon reste på sin första safari i norra Tanzania kort därefter. Efter det har färden gått till många av länderna söder om Sahara och hon tröttnar aldrig på att upptäcka nya områden. Viktoria har arbetat med resor till stora delar av världen men har sedan 2012 specialiserat sig på Afrika.
viktoria@varldensresor.se