Iberiska halvön med tåg

Länder som besöks

Det här är ett exempel på en skräddarsydd resa som vi hoppas kan inspirera. Hör av dig till oss med just era önskemål!

Jag vill bli kontaktad
Stäng

Fråga oss om resan

08-669 55 25 info@varldensresor.se

Vi färdas med tåg från Madrid till Lissabon. Längs vägen ser vi de klassiska städerna Toledo och Salamanca i Spanien. Den vackra tågresan längs Dourofloden tar oss till Porto. Évora i Alentejo är Europas kulturhuvudstad 2027. Bla bla. 

Resfakta och pris

  1. Dag 1 Flyg till Spanien, Toledo
  2. Dag 2 Toledo - Madrid
  3. Dag 3 Madrid
  4. Dag 4 Ávila och Salamanca
  5. Dag 5 Salamanca
  6. Dag 6 Fermoselle
  7. Dag 7 Dourofloden, Portugal
  8. Dag 8 Dourodalen - Porto
  9. Dag 9 Porto
  10. Dag 10 Évora
  11. Dag 11 Évora
  12. Dag 12 Lissabon
  13. Dag 13 Lissabon
  14. Dag 14 Lissabon
  15. Dag 15 Hemresa
Resans pris: kr
Antal deltagare: 10-18

Allt detta ingår:

  • • Flyg och flygskatt från Stockholm till Madrid och hem från Lissabon (avresa från Köpenhamn och Göteborg mot tillägg)
    Investering i klimatpositiva projekt, läs mer här.
    • Svensk färdledning
    • Lokala guider på några utvalda ställen
    • Transfer till och från flygplatserna samt egen buss från Salamanca till Pocinho och från Évora till Lissabon. Tåg Toledo - Madrid - Ávila - Salamanca i Spanien samt Pocinho - Porto - Évora i Portugal.  
    • Lokala bussar och spårvagnar i Madrid, Salamanca, Porto och Lissabon
    • Del i dubbelrum på bra hotell med frukost i Toledo, Madrid och Salamanca i Spanien, Porto, Évora och Lissabon i Portugal. En natt bor vi på vingård i Dourodalen. Reser du ensam kan du välja att boka enkelrum mot pristillägg eller att boka del i dubbelrum. Blir det ojämnt antal resenärer står vi i så fall för den extra kostnad det innebär med enkelrum (gäller alltid vid bokning tidigare än 60 dagar före avresa, därefter på förfrågan) 
    • Välkomstmåltid, middag i anslutning till fado i Lissabon, tre-rätters middag på vingård i Dourodalen samt ytterligare två måltider och avskedsmiddag 
    • Portvinsprovning i Porto, vinpaket till middagen på vingården i Dourodalen
    • Fadoföreställning i Lissabon
    • Alla inträden enligt programmet; fortet Sao Jorge, Jeronimoklostret, Museu Berardo för modern konst samt Gulbenkianmuseet i Lissabon och Serralves konstmuseum i Porto
    • Skriftlig deltagarinformation
    • Dricks till guider och chaufförer

Vad ingår inte i resans pris?

• Måltider som ej nämns ovan, dryck

Resplan

Visa hela resplanen
Visa alla bilder

Resväg