Kulturcykling och kanalbåt i Flandern
Länder som besöks
Typ av resa
Välj din avgång
Avreseort väljer du när du anger dina personuppgifter i nästa steg.
Kommer snart
Datum och pris för denna resa är inte satta ännu.
Resfakta och pris
Färdledare
Våra resor leds av en svensktalande färdledare med specialkunskaper om just den region dit resan går. Nedan presenterar vi några av våra experter.
-
Björn Tedeman
Björn är en världsvan resenär och erfaren ledare för några av våra resor i Europa samt i Sydostasien. Han har bott fem år i Nederländerna och intresseområdena är flera. Exempelvis historia, konst och arkitektur – ämnen som fascinerar honom lika mycket som språk och kulturella möten. Skottland och Frankrike är andra destinationer som Björn har stora kunskaper om. Han har arbetat som koordinatör för Forum Syd i Kambodja och utöver att ha författat läroböcker i juridik och ekonomi, ägnar han sin tid åt internationella uppdrag som valobservatör.
Kontaktperson
-
Ann-Sofie Wennbrink Reseproducent Europa
Med akademiska studier inom bl.a. språk och historia och med längre vistelser utomlands har Ann-Sofie en djup förståelse för flera europeiska länder och deras kulturer. Efter över 20 år i universitets- och högskolevärlden, där hon jobbade på bibliotek, valde hon att följa sitt hjärta och byta bana till reseproducent. Hon har ett brinnande intresse för samhälle, kultur och historia inklusive mat och dryck, men också för friluftsliv som vandring och skidåkning i alla dess former. Ann-Sofie skapar resor till flera länder inom Europa – och vill alltid ge sina resenärer en minnesvärd upplevelse.
ann-sofie@varldensresor.se