Safari i norra Tanzania - i migrationens spår

Länder som besöks

10 dagar

Kommande avgångar

Visa alla datum
Jag vill bli kontaktad
Stäng

Fråga oss om resan

08-669 55 25 info@varldensresor.se

När babyboomen pågår för fullt på savannen i Ndutu är vi på plats. Zebror, gnuer och antiloper i hundratusentals kommer vandrande norrifrån i december till Ndutus grässlätt för att äta färskt gräs. Ett par månader senare, oftast de första veckorna i februari, föds tusentals ungar. Detta överflöd av gräsätare gör att det även finns gott om mat för de stora kattdjuren och andra rovdjur. Det är som bäddat för att ge oss besökare en upplevelse utöver det vanliga.

Denna safariresa är upplagd för att få ut det mesta och det bästa av en veckas safari i norra Tanzanias vildmark. Huvuddelen av resan befinner vi oss i Ndutu där vi bor i rymliga safaritält med eget badrum. Att sova med bara tältduken mellan sig och savannen med alla dess invånare är något alldeles extra. På dagarna spanar vi djur från safarijeepar, där alla har fönsterplats, och det finns en stor taklucka där de som vill kan stå upp för att se djuren och fotografera. Vi besöker också Tarangire nationalpark som är känt för sina enorma baobabträd och stora elefanthjordar och avslutar med en heldag i slående vackra Ngorongorokratern.

Resfakta och pris

  1. Dag 1 Avresa
  2. Dag 2 Ankomst till Tanzania
  3. Dag 3 Tarangire nationalpark
  4. Dag 4 Tarangire och Ndutu
  5. Dag 5 Ndutu
  6. Dag 6 Ndutu
  7. Dag 7 Ndutu till Ngorongoro
  8. Dag 8 Ngorongorokratern
  9. Dag 9 Karatu till Arusha och hemresa
  10. Dag 10 Hemkomst
Datum:
Resans pris: 58 200 kr
Enkelrumstillägg: 3 900 kr
Luftballongsfärd över Serengeti: 6 000 kr
Antal deltagare: 10-18

 Allt detta ingår:

  • Flyg från Stockholm inklusive flygskatt. Avresa från Köpenhamn mot pristillägg. Ange önskad avreseort vid bokning.
  • Investering i klimatpositiva projekt, läs mer här.
  • Svensk färdledare som fördelar sin tid mellan safaribilarna
  • Engelskspråkiga safariguider
  • Alla transfers
  • Safari i fyrhjulsdrivna jeepar där alla resenärer har fönsterplats
  • Del i dubbelrum på hotell och i safaritält
  • Helpension under safaridagarna 
  • En flaska vatten/dag under safari samt kaffe/te vid måltider
  • Alla nationalparksavgifter och inträden
  • Skriftlig deltagarinformation
  • Dricks till lokala guider och chaufförer 

Vad ingår inte i resans pris?

  • Övrig dryck 
  • Visum, söks bäst på plats (f.n. 50 usd)

Resplan

Visa hela resplanen
Visa alla bilder

Resväg

Deltagare berättar

  • Tortilis Ngorongoro (tältlägret i Ngorongoro) är en magisk plats där man bodde i akaciaträdens skugga. På kvällarna samlas gäster och personal runt lägerelden och det var helt fantastiskt att lära sig mer om kulturen och livet i Tanzania och kanske mest av allt hur massajerna lever. Vi stannade där två nätter och det var som att lämna nyfunna vänner. Vi hoppas återkomma snart igen.
    Sabine Eckert Dubreuil (Safari i Tanzania med Världens Resor november 2023)